Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin

 +(48) 690 799 951

 +(48) 91 88 291 03

 kontakt@pocztowa.eu

2023-07-29

Jak przygotować się do biopsji piersi

Biopsja piersi jest rutynowym zabiegiem wykonywanym w naszych Gabinetach stąd staramy się by Nasze Pacjentki wiedziały o niej jak najwięcej

Biopsję wspomaganą próżnią [VABB] wykonuje się celem usunięcia małych zmian ogniskowych w piersi oraz w celu pobrania wielu wycinków z gruczołu piersiowego do badania histopatologicznego podczas jednego wkłucia igły. Biopsja jest wykonywana w połączeniu z obrazowaniem zmiany w badaniu usg. Zaletą tej metody jest możliwość usunięcia zmiany i uzyskania materiału do oceny mikroskopowej w sposób mało inwazyjny, niewymagający znieczulenia ogólnego. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania, jednakże: 
1. Przed badaniem należy :
- zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień,
- zgłosić lekarzowi alergię na zewnętrzne środki odkażające,
- okazać posiadaną dokumentację medyczną (poprzednie USG, wypisy ze szpitala, konsultacje, informacja o przyjmowanych lekach, itp.)
2. Na badanie proszę przyjść po śniadaniu, z butelką wody. W dniu badania proszę także nie przyjmować leków rozrzedzających krew oraz przeciwzakrzepowych.
3. Na zabieg proszę przyjechać z asystą drugiej osoby.
4. Po zabiegu nie jest wskazane prowadzenie pojazdów do 2h ani praca przy niebezpiecznych maszynach.
5. W przypadku niskego progu bólowego 30 minut przed zabiegiem można zażyć lek przeciwbólowy np. Ibuprom 400 mg, Ketonal 50mg,Pyralgina 1 g
6. Dolegliwości bólowe w związku z biopsją są znikome i większość pacjentów nie potrzebuje leków przeciwbólowych po badaniu.
7. Przez trzy dni po badaniu należy unikać dużego wysiłku fizycznego.
8. Po biopsji zakładany jest jałowy opatrunek uciskowy niekiedy wraz z kompresem chłodzącym.
9. Badanie jest bezpieczne dla pacjentki. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, mogą to być: krwiaki i łagodne bóle w miejscu wkłucia niewymagające leczenia farmakologicznego, odczyny alergiczne lub zaburzenia układu sercowo naczyniowego spowodowane znieczuleniem miejscowym, omdlenie, zaburzenia gojenia, infekcja. Niezmiernie rzadko występują: krwawienie wymagające interwencji chirurgicznej, wyjątkowo rzadko odma spowodowana przebiciem opłucnej. W przypadku pytań i wątpliwości, w tym także po wyrażeniu zgody na biopsję pacjentka ma prawo zwrócić się do lekarza o dodatkowe wyjaśnienia.
10. Zabieg trwa około 10-20 minut, po zabiegu pani pozostanie jeszcze na 30 - minutowej obserwacji.
11. Po zabiegu zostanie założony opatrunek uciskowy, który proszę usunąć po 24 godzinach. Opatrunek składa się z dwóch bandażów założonych niezależnie od siebie.  W przypadku bolesnego ucisku proszę o usunięcie jednego z nich. Drugi proszę starać się pozostawić do 24 godzin po zabiegu. Po usunięciu opatrunku uciskowego proszę ranę zabezpieczyć jałowym gazikiem.
12. Zaleca się spanie i chodzenie w biustonoszu przez 7 dni.
13. Przez trzy dni po badaniu należy unikać dużego wysiłku fizycznego, umiarkowany wysiłek nie jest przeciwwskazany.

 

Bardziej szczegółowe informacje uzyska Pani na stronie www.pocztowa.eu w linku: 
https://pocztowa.eu/zabiegi/szczegoly/biopsja-piersi-wspomagana-proznia

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Zamknij X