Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin

 +(48) 690 799 951

 +(48) 91 88 291 03

 kontakt@pocztowa.eu

2024-04-08

Nowe badanie w ofercie

Biopsja aspiracyjna endometrium w kierunku przewlekłego stanu zapalnego [CD138, CD56, CD79a, CD15]

Ostatnie badania pokazują, że zaburzenia procesu implantacji zarodka mogą być spowodowane nie tylko nieprawidłową receptywnością endometrium (czyli przesuniętym okienkiem implantacyjnym). Drugim ważnym czynnikiem może być również tzw. przewlekły stan zapalny endometrium. Proces zapalny powoduje, że środowisko endometrium staje się bardziej wrogie dla rozwoju i implantacji zarodka.

Częstotliwość występowania przewlekłego zapalenia endometrium nie jest do końca znana, jednak w grupie niepłodnych pacjentek, szczególnie tych z nawracającymi niepowodzeniami implantacji wynosi od 10% do nawet 50%. Jedną z przyczyn mogących przyczyniać się do występowania zapalenia są zaburzenia flory bakteryjnej endometrium (tzw. mikrobiomu). Do niedawna zakładano, że macica posiada sterylne środowisko pozbawione drobnoustrojów. Ostatnie badania pokazują jednak, że endometrium ludzkie ma swój własny mikrobiom w skład którego wchodzą różne „wrogie” drobnoustroje z rodzaju Bacteroides, Pseudomonas, Acinetobacter, Vagococcus czy Sphinogobium. Wstępne wyniki wskazują na istotną rolę mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu endometrium, wpływając na powodzenie leczenia niepłodności.

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Zamknij X