Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin

 +(48) 690 799 951

 +(48) 91 88 291 03

 kontakt@pocztowa.eu

Test HPV dla mężczyzn

HPV (ang. human papillomavirus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to najczęstsza z infekcji przenoszonych drogą płciową. Uważa się, że ok. 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn przed 50. rokiem życia zakazi się HPV – często nawet kilkukrotnie. U części z nich wirus doprowadzi niestety do rozwoju różnego typu nowotworów. Wirusem HPV najczęściej zakażamy się podczas kontaktów seksualnych – zarówno waginalnych, analnych, jak i oralnych, zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami. Sama infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo i nie boli, ale ma to swoje minusy – nieświadomie można „częstować” wirusem kolejnych partnerów. Co więcej, jedna osoba może zakazić się kilkukrotnie, różnymi typami wirusa – a te, mogą powodować różne konsekwencje.

 

Test na obecność wirusa HPV – rozważ wykonanie:

  • Jeśli miałeś wiele partnerek seksualnych
  • Miałeś lub wciąż masz zmiany chorobowe w okolicy narządów płciowych lub w okolicy odbytu
  • U partnerki/partnera wykryto wirusa HPV
  • Cierpisz na przewlekłe zapalenia cewki moczowej i żołędzi
  • Masz inne objawy zakażenia wirusem HPV, raka odbytu lub prącia

 

Wirus HPV – objawy zakażenia

Większość infekcji wywoływanych przez HPV przebiega bezobjawowo dlatego tak rzadko zakażenie wirusem HPV jest rozpoznawalne przed rozwinięciem się choroby. Dopiero w postaci klinicznej wirusa HPV na narządach moczowo-płciowych pojawiają się wzbudzające niepokój brodawki. Znajdują się one wtedy na prąciu (najczęściej na żołędzi pod napletkiem), na mosznie, w pachwinach i w okolicy odbytu. Mogą być wypukłe, płaskie lub w kształcie kalafiorowatych, niewielkich guzków.

Jedyną pewną metodą wykrycia zakażenia wirusem HPV są testy oparte na wykrywaniu materiału genetycznego wirusów za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) – czułość testu wynosi ponad 99%. Metoda rozróżnia także typy wirusa HPV.

 

Wirus HPV u mężczyzn – wykrycie

Test wykrywa obecność 30 typów wirusa o wysokim i niskim potencjale onkogennym. Wynik testu jednoznacznie potwierdzi, czy jesteś zakażony wirusem HPV. Jeżeli wynik jest dodatni otrzymasz informacje jakim typem/typami wirusa HPV jesteś zakażony. Jeżeli wynik testu jest ujemny, oznacza to, że nie wykryto żadnego z badanych genotypów wirusa HPV.

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Zamknij X