Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin

 +(48) 690 799 951

 +(48) 91 88 291 03

 kontakt@pocztowa.eu

Jak wygląda biopsja gruboigłowa piersi?

Biopsja grubooigłowa rutynowo nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych, ani przed, ani po jej wykonaniu. Po przyłożeniu sondy do skóry i odnalezieniu podejrzanej zmiany na monitorze aparatu USG, lekarz po podaniu znieczulenia wkłuwa igłę do wnętrza gruczołu cały czas śledząc tor igły na monitorze aparatu USG. Po dotarciu igłą do wybranej zmiany, lekarz pobiera materiał tkankowy. Zwykle pobiera się minimum 3 wycinki ze zmiany. Po usunięciu igły zakładany jest zimny kompres żelowy, po 30 minutach lekarz ogląda miejsce wkłucia i zakłada opatrunek. Lokalizacja zmiany pod kontrolą USG oraz pobranie materiału histo- patologicznego trwa około 10-20 minut.

Badanie jest bezpieczne dla pacjentki. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, mogą to być:

•             krwiak w miejscu wkłucia, szczególnie przy zaburzeniach krzepnięcia,

•             bolesność i tkliwość w miejscu wkłucia,

•             nadmierna ciepłota w okolicy wkłucia,

•             uczucie dyskomfortu,

•             zasinienie czy niewielkie krwawienie w miejscu pobrania,

•             zakażenie w miejscu wkłucia,

•             odma skórna.

Zazwyczaj dolegliwości bólowe w związku z biopsją są znikome i większość pacjentów nie potrzebuje leków przeciwbólowych po badaniu.

Przed badaniem należy :

- zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień,

- zgłosić lekarzowi alergię na zewnętrzne środki odkażające,

- okazać posiadaną dokumentację medyczną (poprzednie USG, wypisy ze szpitala, konsultacje, informacja o przyjmowanych lekach, itp.)

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Zamknij X