Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin
+(48) 690 799 951
+(48) 91 88 291 03
kontakt@pocztowa.eu
Implanon NXT powinien zakładać i usuwać wyłącznie lekarz. Lekarz zadecyduje o najbardziej odpowiednim czasie założenia implantu podskórnego. Implant powinien zostać założony pomiędzy 1.-5. dniem naturalnej miesiączki, Jeżeli implant podskórny założono po piątym dniu miesiączki, pacjentka powinna stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną (np. prezerwatywę) przez pierwszych 7 dni po założeniu. W przypadku stosowania innej antykoncepcji implant powinien być założony w tym dniu zakończenia poprzedniej.
Przed założeniem i usunięciem implantu podskórnego Implanon NXT, lekarz prowadzący poda znieczulenie miejscowe. Implanon NXT jest zakładany bezpośrednio pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia ręki niedominującej (ręki, której nie używa się w czasie pisania). Opis techniki zakładania i usuwania implantu podskórnego Implanon NXT znajduje się w punkcie 6 przekazanej Charakterystyki Produktu Leczniczego. Implant podskórny musi być wyczuwalny palpacyjnie po założeniu
Po zabiegu założenia implantu podskórnego, zostanie pani poproszona o wyczucie implantu pod skórą. Prawidłowo założony implant podskórny powinien być wyczuwalny palpacyjnie przez fachowy personel medyczny oraz pacjentkę, która powinna wyczuć każdy z jego końców pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Należy mieć na uwadze, że badanie palpacyjne nie daje 100% pewności, że Implanon NXT został założony. Jeśli natychmiast po założeniu lub w dowolnym momencie implantu podskórnego nie można wyczuć palpacyjnie, może to oznaczać, że implant podskórny nie został założony lub mógł zostać założony głęboko lub mógł przemieścić się z miejsca, w którym został założony. Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu delikatnie dotykać implantu podskórnego, aby pacjentka upewniła się, że zna jego lokalizację. Jeśli w jakimkolwiek momencie implant podskórny jest niewyczuwalny, należy skontaktować się z lekarzem najszybciej jak to możliwe.
W przypadku najmniejszych wątpliwości należy stosować antykoncepcję mechaniczną (np. prezerwatywę) do czasu, gdy fachowy personel medyczny oraz pacjentka będą pewni, że implant podskórny został wprowadzony prawidłowo. Konieczne może być prześwietlenie rentgenowskie, wykonanie badania ultrasonograficznego lub rezonansu magnetycznego lub pobranie krwi w celu potwierdzenia, że Implanon NXT rzeczywiście znajduje się w ramieniu. Jeśli zlokalizowanie implantu podskórnego w ramieniu po dokładnym sprawdzeniu jest niemożliwe, fachowy personel medyczny może wykonać prześwietlenie klatki piersiowej lub inne badanie obrazowe. Po zlokalizowaniu implantu podskórnego, którego nie można było wyczuć palpacyjnie, należy go usunąć.
Implant podskórny Implanon NXT należy usunąć lub zastąpić nowym nie później niż trzy lata po założeniu.