Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin
+(48) 690 799 951
+(48) 91 88 291 03
kontakt@pocztowa.eu
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa [BAC] to badanie polegające na wprowadzeniu igły przez skórę i pobraniu komórek z podejrzanej zmiany. Badanie umożliwia ocenę mikroskopową komórek pobranych ze zmiany (np. z guzka, torbieli czy powiększonego węzła chłonnego), zlokalizowanej pod skórą, wśród innych tkanek. Taka zmiana może być wyczuwalna przez skórę.
Przygotowanie do badania
Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. W razie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych m.in. Acenokumarolu, Sintromu czy Warfinu koniecznie poinformuj o tym lekarza zlecającego badanie. Konieczne będzie odstawienie ich w odpowiednim czasie przed badaniem. W razie wątpliwości, czy leki, które przyjmujesz mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo wykonania badania zapytaj o to lekarza kierującego. Kilka godzin przed badaniem powstrzymaj się od jedzenia i picia. Jeżeli posiadasz papierowe skierowanie i dokumentację zdjęciową badania USG zabierz je ze sobą na badanie.
Po badaniu
W ciągu 24 godzin od badania powstrzymaj się od nadmiernej aktywności fizycznej. Przez 48 godzin nie przyjmuj preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna), ibuprofen, naproksen i inne tzw. „przeciwbólowe” – chyba, że lekarz zaleci inaczej. Dopuszczalny jest paracetamol. Po badaniu możesz odczuwać dyskomfort, zasinienie czy niewielkie krwawienie w miejscu pobrania. Zazwyczaj dolegliwości bólowe w związku z biopsją są znikome i większość pacjentów nie potrzebuje leków przeciwbólowych po badaniu. Poważniejszymi działaniami niepożądanymi, choć bardzo rzadkimi, są infekcje i odma skórna.
Skontaktuj się z lekarzem jeżeli zauważysz: