Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin

 +(48) 690 799 951

 +(48) 91 88 291 03

 kontakt@pocztowa.eu

Biopsja aspiracyjna endometrium

Biopsja aspiracyjna endometrium [BAE] to nieinwazyjne badanie diagnostyczne patologii jamy macicy. Metoda w bardzo prosty sposób umożliwia diagnostykę chorób błony śluzowej macicy (endometrium). Jednymi z podstawowych wskazań do wykonania biopsji są nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych oraz nieprawidłowości endometrium uwidocznione w badaniu usg. Biopsja aspiracyjna endometrium umożliwia wykrycie zmian w endometrium, w tym raka endometrium czy rozrostu z atypią. Dodatkowo badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zaburzeń cyklu miesiączkowego, niepłodności, wahań hormonalnych, czy też podejrzenia ciąży pozamacicznej. 

Badanie jest proste do wykonania, nieinwazyjne, dla większości pacjentek niebolesne. Biopsja polega na wprowadzeniu specjalnej plastikowej rurki tzw. pipelli, która zakończona jest zaokrąglonym brzegiem, a w jej wnętrzu znajduje się specjalny tłoczek. Zaciągnięcie tłoczka powoduje powstanie podciśnienia, a w efekcie zassanie elementów tkankowych do wnętrza rurki. Następnie materiał przekazany jest do badania histo- patologicznego.

Biopsja nie potrzebuje rozszerzania kanału szyjki macicy, zazwyczaj trwa kilka minut i nie wymaga stosowania środków znieczulających. Niemniej część pacjentek (nieródki i kobiety po menopauzie z atrofią dolnego odcinka narządu rodnego) może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości i w związku z tym w razie konieczności wykonania powtórnego badania zaleca się wówczas zastosowanie znieczulenia. Wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. BAE jest równie skuteczna jak wyłyżeczkowanie jamy macicy, lecz w przeciwieństwie do wyłyżeczkowania nie wymaga hospitalizacji.

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Zamknij X