Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin

 +(48) 690 799 951

 +(48) 91 88 291 03

 kontakt@pocztowa.eu

Biopsja piersi cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to badanie polegające na wprowadzeniu igły przez skórę i pobraniu komórek z podejrzanej zmiany. Badanie umożliwia ocenę mikroskopową komórek pobranych ze zmiany (np. z guzka, torbieli czy powiększonego węzła chłonnego), zlokalizowanej pod skórą, wśród innych tkanek. 

Przygotowanie do badania

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. W razie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych m.in. Acenokumarolu, Sintromu czy Warfinu koniecznie poinformuj o tym lekarza zlecającego badanie. Konieczne będzie odstawienie ich  w odpowiednim czasie przed badaniem. W razie wątpliwości, czy leki, które przyjmujesz mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo wykonania badania zapytaj o to lekarza kierującego.
Na zabieg zabierz ze sobą aktualne badanie usg oraz poprzednie.

Po badaniu

W ciągu 24 godzin od badania powstrzymaj się od nadmiernej aktywności fizycznej.
Przez 48 godzin nie przyjmuj preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna), ibuprofen, naproksen i inne tzw. „przeciwbólowe” – chyba, że lekarz zaleci inaczej. Dopuszczalny jest paracetamol.
Po badaniu możesz odczuwać dyskomfort, zasinienie czy niewielkie krwawienie w miejscu pobrania.
Zazwyczaj dolegliwości bólowe w związku z biopsją są znikome i większość pacjentów nie potrzebuje leków przeciwbólowych po badaniu.

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Zamknij X