Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin

 +(48) 690 799 951

 +(48) 91 88 291 03

 kontakt@pocztowa.eu

Biopsja piersi wspomagana próżnią

Po co wykonuje się biopsję mammotomiczną?

Biopsję wykonuje się celem usunięcia małych zmian ogniskowych w piersi oraz w celu pobrania wielu wycinków z gruczołu piersiowego do badania histopatologicznego podczas jednego wkłucia igły. Biopsja jest wykonywana w połączeniu z obrazowaniem zmiany w badaniu usg. Zaletą tej metody jest możliwość usunięcia zmiany i uzyskania materiału do oceny mikroskopowej w sposób mało inwazyjny, niewymagający znieczulenia ogólnego. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania.

Jaki jest przebieg badania?

Badanie odbywa się w pozycji leżącej na plecach lub na boku. Za pomocą głowicy ultrasonograficznej uwidacznia się zmianę w obrębie piersi, po dezynfekcji miejsca wkłucia i miejscowym znieczuleniu wprowadza się igłę biopsyjną. Działanie systemu rotacyjnego i mammotomu pobiera zmienioną tkankę. Uzyskany materiał biopsyjny przekazywany jest do badania histopatologicznego. Po biopsji zakładany jest jałowy opatrunek uciskowy niekiedy wraz z kompresem chłodzącym. W razie krwawienia mogą być założone szwy. Biopsja pozostawia niewielką około milimetrową bliznę.

Jakie są wskazania do biopsji?

 

Wskazaniami do biopsji mammotomicznej są:

- usunięcie guzka,

- ustalenie rozpoznania histopatologicznego,

- ocena zaawansowania klinicznego,

- uzyskanie materiału do innych badań (obecność receptorów np. estrogenowych w guzach piersi, chemiowrażliwość),

- badania przesiewowe.

Jakie są przeciwskazania do biopsji?

Przeciwwskazaniem do biopsji może być m.in. ciąża, alergia na niektóre składniki znieczulenia oraz problemy z krzepliwością krwi. Lekarz na podstawie przeprowadzonego formularza ankiety ocenia występowanie przeciwwskazań, ewentualnych zagrożeń i na podstawie tego kwalifikuje do zabiegu. Środek do znieczulenia miejscowego może wydłużyć czas reakcji i zmniejszać zdolność prowadzenia pojazdu. W związku z tym nie powinno się prowadzić samochodu ani pracować przy niebezpiecznych maszynach do 2 h po badaniu. Przez trzy dni po badaniu należy unikać dużego wysiłku fizycznego

Jakie są możliwe powikłania?

Badanie jest bezpieczne dla pacjentki. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, mogą to być: krwiaki i łagodne bóle w miejscu wkłucia niewymagające leczenia farmakologicznego, odczyny alergiczne lub zaburzenia układu sercowo naczyniowego spowodowane znieczuleniem miejscowym, omdlenie, zaburzenia gojenia, infekcja. Niezmiernie rzadko występują: krwawienie wymagające interwencji chirurgicznej, wyjątkowo rzadko odma spowodowana przebiciem opłucnej. W przypadku pytań i wątpliwości, w tym także po wyrażeniu zgody na biopsję pacjentka ma prawo zwrócić się do lekarza o dodatkowe wyjaśnienia. Zazwyczaj dolegliwości bólowe w związku z biopsją są znikome i większość pacjentów nie potrzebuje leków przeciwbólowych po badaniu. Przed badaniem należy:

- zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień,

- zgłosić lekarzowi alergię na zewnętrzne środki odkażające,

- okazać posiadaną dokumentację medyczną (poprzednie USG, wypisy ze szpitala, konsultacje, informacja o przyjmowanych lekach, itp.

Jaki jest czas trwania badania?

Lokalizacja zmiany pod kontrolą USG oraz usunięcie zmiany trwa około 10-20 minut.

Uwaga, ta strona używa COOKIES. Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Zamknij X