Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin
+(48) 690 799 951
+(48) 91 88 291 03
kontakt@pocztowa.eu
Po co wykonuje się biopsję mammotomiczną?
Biopsję wykonuje się celem usunięcia małych zmian ogniskowych w piersi oraz w celu pobrania wielu wycinków z gruczołu piersiowego do badania histopatologicznego podczas jednego wkłucia igły. Biopsja jest wykonywana w połączeniu z obrazowaniem zmiany w badaniu usg. Zaletą tej metody jest możliwość usunięcia zmiany i uzyskania materiału do oceny mikroskopowej w sposób mało inwazyjny, niewymagający znieczulenia ogólnego. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do badania.
Jaki jest przebieg badania?
Badanie odbywa się w pozycji leżącej na plecach lub na boku. Za pomocą głowicy ultrasonograficznej uwidacznia się zmianę w obrębie piersi, po dezynfekcji miejsca wkłucia i miejscowym znieczuleniu wprowadza się igłę biopsyjną. Działanie systemu rotacyjnego i mammotomu pobiera zmienioną tkankę. Uzyskany materiał biopsyjny przekazywany jest do badania histopatologicznego. Po biopsji zakładany jest jałowy opatrunek uciskowy niekiedy wraz z kompresem chłodzącym. W razie krwawienia mogą być założone szwy. Biopsja pozostawia niewielką około milimetrową bliznę.
Jakie są wskazania do biopsji?
Wskazaniami do biopsji mammotomicznej są:
- usunięcie guzka,
- ustalenie rozpoznania histopatologicznego,
- ocena zaawansowania klinicznego,
- uzyskanie materiału do innych badań (obecność receptorów np. estrogenowych w guzach piersi, chemiowrażliwość),
- badania przesiewowe.
Jakie są przeciwskazania do biopsji?
Przeciwwskazaniem do biopsji może być m.in. ciąża, alergia na niektóre składniki znieczulenia oraz problemy z krzepliwością krwi. Lekarz na podstawie przeprowadzonego formularza ankiety ocenia występowanie przeciwwskazań, ewentualnych zagrożeń i na podstawie tego kwalifikuje do zabiegu. Środek do znieczulenia miejscowego może wydłużyć czas reakcji i zmniejszać zdolność prowadzenia pojazdu. W związku z tym nie powinno się prowadzić samochodu ani pracować przy niebezpiecznych maszynach do 2 h po badaniu. Przez trzy dni po badaniu należy unikać dużego wysiłku fizycznego
Jakie są możliwe powikłania?
Badanie jest bezpieczne dla pacjentki. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, mogą to być: krwiaki i łagodne bóle w miejscu wkłucia niewymagające leczenia farmakologicznego, odczyny alergiczne lub zaburzenia układu sercowo naczyniowego spowodowane znieczuleniem miejscowym, omdlenie, zaburzenia gojenia, infekcja. Niezmiernie rzadko występują: krwawienie wymagające interwencji chirurgicznej, wyjątkowo rzadko odma spowodowana przebiciem opłucnej. W przypadku pytań i wątpliwości, w tym także po wyrażeniu zgody na biopsję pacjentka ma prawo zwrócić się do lekarza o dodatkowe wyjaśnienia. Zazwyczaj dolegliwości bólowe w związku z biopsją są znikome i większość pacjentów nie potrzebuje leków przeciwbólowych po badaniu. Przed badaniem należy:
- zgłosić lekarzowi skłonność do krwawień,
- zgłosić lekarzowi alergię na zewnętrzne środki odkażające,
- okazać posiadaną dokumentację medyczną (poprzednie USG, wypisy ze szpitala, konsultacje, informacja o przyjmowanych lekach, itp.
Jaki jest czas trwania badania?
Lokalizacja zmiany pod kontrolą USG oraz usunięcie zmiany trwa około 10-20 minut.