Pocztowa 11/2, 70-360 Szczecin
+(48) 690 799 951
+(48) 91 88 291 03
kontakt@pocztowa.eu
Co to jest Pessar?
Pessar to swojego rodzaju miękka i elastyczna wkładka wykonana z silikonu medycznego lub winylu, którą umieszcza się w pochwie, aby podeprzeć obniżone ściany pochwy. Prawidłowo dobrany pessar przynosi ulgę natychmiast po założeniu i umożliwia powrót do codziennych czynności. W porównaniu do innych metod stosowanie pessaroterapii jest proste i przystępne cenowo. Pessary różnią się między sobą także rozmiarem i kształtem. Mogą mieć kształt pierścienia grzybka, talerzyka czy kostki.
W jakim przypadku należy zastosować pessar?
Wskazaniami do pessaroterapii są:
· nietrzymanie i popuszczanie moczu
· obniżenie ścian pochwy, pęcherza moczowego, szyjki macicy
· częściowe lub całkowite wypadanie pochwy i macicy
· zespół bólowy miednicy mniejszej
· niewydolność szyjki macicy w ciąży
· zapobieganie porodowi przedwczesnemu
Dlaczego pessar?
Pessaroterapia, w przeciwieństwie do zabiegu operacyjnego jest nieinwazyjną metodą leczenia. To wysoce skuteczna alternatywa dla operacji. Odpowiednio dopasowany oraz prawidłowo zaaplikowany pessar jest niewyczuwalny w trakcie noszenia, po prostu wygodny.
Co warto wiedzieć przed założeniem pessara?
W zasadzie nie ma medycznych przeciwskazań do zastosowania pessara.
Przed założeniem warto zgłosić lekarzowi czy mamy objawy infekcji dróg rodnych
Pessar nie zawsze zastąpi leczenie operacyjne, ale może je odsunąć w czasie nawet o kilka lat
Pessar – dla kogo?
Pessary dzielą się na dwie zasadnicze grupy: ginekologiczne i położnicze.
Pessary ginekologiczne stosuje się zazwyczaj tylko w dzień, natomiast na noc i przed stosunkiem wyjmuje się. Niektóre pessary można zakładać jedynie na czas wykonywania czynności, które sprzyjają popuszczaniu moczu, jak choćby uprawianie sportu, praca fizyczna, śmiech.
Pessary położnicze zakłada się na szyjkę macicy zwykle pomiędzy 20. a 28. tygodniem ciąży, a zdejmuje mniej więcej na około 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Ze względów bezpieczeństwa pacjentki z pessarem położniczym nie powinny uprawiać seksu.
Jak działa pessar?
W przypadku nietrzymania moczu pessar ma za zadanie podpierać cewkę moczową i okolice połączenia pomiędzy pęcherzem a cewką moczową. Pessar hamuje lub co najmniej minimalizuje niekontrolowane przesuwanie się moczu z pęcherza moczowego do cewki i zapobiega mimowolnemu popuszczaniu.
Pessary stosowane do korekcji zaburzeń statyki kobiecych narządów płciowych mają za zadanie utrzymać je na prawidłowej wysokości. Dzięki temu zapobiegają ich dalszemu obniżaniu i wysuwaniu z pochwy.
Pessar położniczy zakłada się na szyjkę macicy, aby zapobiec jej skracaniu i przedwczesnemu porodowi. Zastosowanie pessara położniczego jest alternatywą dla operacji założenia szwu szyjkowego. W przeciwieństwie do operacji nie wymaga podania pacjentce znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Pessar działa na zasadzie mechanicznego wsparcia Twoich narządów. Efekty są natychmiast po jego założeniu.
Czy pessaroterapia jest dla mnie?
Pessaroterapia to idealne rozwiązanie dla kobiet, którym zależy na natychmiastowych efektach. Jest także polecana kobietom, które nie chcą się zdecydować lub nie kwalifikują się na zabieg chirurgiczny.
Pessaroterapia to metoda ekonomiczna i długofalowa, dla kobiet w każdym wieku, chcących szybko wrócić do codziennych czynności.
Jak założyć pessar?
Założenie pessara nie wymaga pobytu w szpitalu. Odbywa się podczas standardowej wizyty u ginekologa i trawa zaledwie kilka minut. Nie jest też konieczne podanie środka przeciwbólowego. Cała procedura nie jest skomplikowana. Zdarza się, że pacjentki czują wtedy dyskomfort. Nie jest to jednak na tyle intensywne doświadczenie, by konieczne było podanie środka przeciwbólowego. Co ważne, nieprzyjemne odczucia szybko mijają. Kobiety zgodnie mówią, że na co dzień w ogóle nie czują, że mają założony pessar.
Samodzielne zakładanie pessara
Jeśli lekarz zalecił Ci stosowanie pessara, który będziesz co wieczór samodzielnie zakładała i wyjmowała, rozważ zakup specjalnego żelu nawilżającego. Taki preparat daje poślizg, eliminuje tarcie i tym samym zdecydowanie ułatwia codzienne aplikowanie pessara.
Jak poradzić sobie z zakładaniem i wyjmowaniem pessara w domu? Wypróbuj na przykład pozycję leżącą lub stojącą. Jedną nogę unieś i oprzyj o np. brzeg łóżka, wannę albo po prostu postaw na krześle.
Zakładając pessar samodzielnie w domu, przyjmij pozycję podobną do tej, jaką zaleca się przy aplikacji tamponów, czyli w lekkim rozkroku, z nogą uniesioną do góry i opartą o coś stabilnego
Pessaroterapia – możliwe powikłania
Pessar, pomimo że wykonany jest ze specjalnych materiałów, jest ciałem obcym w pochwie. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia produkcji wydzieliny, której odpływ utrudnia pessar.
W ramach profilaktyki infekcji przede wszystkim regularnie kontroluj się u ginekologa. Możesz również poprosić go o przepisanie preparatu antybakteryjnego czy przeciwgrzybiczego. Zwykły płyn do higieny intymnej można zamienić na polecany w pessaroterapii, który będziesz mogła wykorzystać również do pielęgnacji pessara.